Ifølge avisen Haaretz kommer beslutningen som følge af den seneste massakre i oprørsbyen Homs, hvor regeringsstyrker angivelig har slået mere end 200 mennesker ihjel i angreb med granater.
De ansatte på den syriske ambassade i Tunesiens hovedstad, Tunis, sænkede lørdag flaget på bygningen til stor begejstring for en folkemængde på omkring 200 mennesker, som protesterer mod Assad-regimet med slagord såsom "folket vil have frihed til Syrien"
Den tunesiske præsident, Moncef Marzouki, forklarer på sin Facebook-side, at tuneserne ruller al anerkendelse af Assad-regimet tilbage.
- Den eneste løsning er, at Bashar al-Assad trækker sig fra magten, og der startes en demokratisk overgang, skriver han.
Samtidig tikker det ind med meldinger fra en stribe lande i Europa og Mellemøsten, hvor Syriens ambassader og andre diplomatiske missioner har været genstand for protester og uro.
Det gælder blandt andet London, Athen, Kairo, Kuwait City og Jeddah i Saudi-Arabien.
I den britiske hovedstad kom det til håndgemæng på ambassadepladsen Belgrave Square, hvor politiet og anti-Assad-demonstranter røg i totterne på hinanden.
Libyerne, som sidste år skilte sig af med deres egen enehersker, Muammar Gadaffi, har også brudt med Assad-regimet.
Det skete i oktober, da det anerkendte den syriske opposition som den eneste legitime myndighed i Syrien.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned