Australiere flygter fra vandmasser

Oversvømmelserne har ramt Australiens tre østlige delstater hårdt i denne uge og har indtil videre kostet to mænd livet, da de forsøgte at krydse vandmasserne i bil. Hundrede hjem står under vand, og skaderne løber allerede nu op i millioner af kroner.

Mere end 8000 er blevet bedt om at forlade deres hjem byen Wagga Wagga i delstaten New South Wales, hvor en flod er på nippet til at oversvømme en dæmning.

Myndighederne forudser, at vandet vil nå op på 10,9 meter - hvilket netop er dæmningens øvre grænse. Floden i Wagga Wagga har ikke stået så højt siden 1844.

- Dæmningen holder måske, måske gør den ikke, siger talsmand for statens sikkerhedsservice Dieter Geske til tv-stationen Seven Networks.

- Skulle dæmningen bryde og vandet trænge ind til centrum og andre områder i Wagga Wagga, så er folk nødt til at befinde sig i evakueringscentret, og ikke i deres hjem eller på deres arbejdspladser, tilføjer talsmanden.

Andre steder i New South Wales er omkring 13,000 blevet evakueret fra deres boliger på grund af vandmasserne. Samtidig har oversvømmelserne betydet, at flere landsbyer er afskåret fra omkringliggende byer.

Oversvømmelserne har også ramt landområder i delstaterne Victoria og Queensland.

En australsk landbrugsorganisation siger, at det er for tidligt at sætte et præcist tal på, hvor meget oversvømmelserne kommer til at koste, men det står klart, at besætninger er skyllet væk, bomuldsmarker er skadede, og kornsiloer er ødelagte.

Det østlige Australien blev ramt af voldsomme oversvømmelser i 2011, hvor mere end 30 personer døde, mens vandmasserne gjorde tusinder af hjem ubeboelige. Det gjaldt blandt andet flere boligområder i millionbyen Brisbane i Queensland.

/ritzau/AFP

Tusindvis af australiere har forladt deres hjem i den sydøstlige del af landet af frygt for, at allerede overfyldte floder vil gå over deres breder.

Offentliggjort Sidst opdateret