Bill Clinton hjælper Obama med skat

USA's præsident, Barack Obama, sendte fredag bud efter den tidligere præsident Bill Clinton for at overtale modvillige demokrater til at stemme for den skatteaftale, som han har indgået med Republikanerne.

Demokraterne i Repræsentanternes Hus er stærk utilfredse med, at Obamas aftale med Republikanerne fornyer en række skattelettelse til USA's rigeste. Præsidenten har accepteret skattelettelserne for at få støtte til sin generelle skattepakke, der også betyder skattelettelser til middelklassen.

Clinton siger til sine demokratiske partifæller, at de skal stemme for aftalen, da den er bedre i sin nuværende form end den ville være, hvis regeringen venter til januar, hvor Republikanerne overtager kontrollen med Repræsentanternes Hus.

- Dette er en meget, meget bedre aftale end det ville være, hvis vi venter til januar, siger Clinton.

Demokraterne har nærstuderet Clintons præsidentperode i 1990'erne, hvor partiet to år inde præsidentens første embedsperiode også mistede magten i Repræsentanternes Hus. Partiet håber at lære, hvordan det kan få sin politik igennem Kongressen i en situation, hvor det er nødt til at samarbejde med oppositionen.

/ritzau/Reuters

Ekspræsident Bill Clinton forsøger at overtale demokrater til at acceptere Obamas skatteaftale med opposition.

Offentliggjort Sidst opdateret