Brunei straffer alligevel ikke homoseksualitet med døden
Bruneis Sultan Hassanal Bolkiah holdt tale ved en forsamling i hovedstaden Bandar Seri Begawan. Foto: Stringer/Ritzau Scanpix
Stringer/Ritzau Scanpix
I en tale søndag sagde sultan Hassanal Bolkiah, at man midlertidigt vil suspendere den nye dødsstraf.
Bruneis sultan vil alligevel ikke straffe homoseksualitet med stening til døden.
Det sker som følge af den globale fordømmende reaktion, der har været, på indførelsen af en yderst brutal sharialovgivning.
I en tale søndag sagde sultan Hassanal Bolkiah, at man ville midlertidigt suspendere den nye dødsstraf, skriver nyhedsbureauet Reuters.
I forvejen har Brunei midlertidigt suspenderet dødsstraf for andre kriminelle handlinger.
Sharia-lovgivningen blev indført i sidste måned i det lille kongedømme på den sydøstasiatiske ø Borneo.
Stramningen betyder blandt andet, at personer, der dømmes for at dyrke analsex, skal stenes til døde.
Utroskab skal ligeledes straffes med stening. Tyve skal have hugget hænder og fødder af. Og røveri og voldtægt vil udløse dødsstraf.
Det er det eneste land i Øst- og Sydøstasien med sharialov på national plan, skriver nyhedsbureauet AFP.
Lovgivningen fik flere globale aktører til at fordømme kongeriget.
Blandt andre FN, der kaldte det "en klar overtrædelse" af menneskerettighederne, og flere kendte som skuespilleren George Clooney, mener, at turister burde boykotte kongeriget.
Sultan Hassanal Bolkiah sagde, at der har været flere misforståelser ved den nye sharialov.
- Både den normale lov og sharialovgivningen er til for at skabe fred og harmoni i landet, sagde sultanen ifølge AFP.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned