Dansker involveret i Gaddafi-søns flugtplan

En dansker var med til at planlægge flugtplan for Libyens Muammar Gaddafis søn, oplyser de mexicanske myndigheder.

Embedsmænd siger, at de i september forhindrede en plan, hvor en af Muammar Gaddafis sønner og andre familiemedlemmer til den tidligere libyske leder skulle smugles til Mexico.

Mexicanske efterretningsfolk forhindrede en realisering af planen, hvor blandt andre en dansk statsborger, en canadier og mexicanere skulle hjælpe med smuglingen og havde købt "sikre huse" i Mexico.

Den danske statsborger og adskillige andre personer blev anholdt den 10. og 11. november i forbindelse med planen, som skulle sikre Saadi Gaddafi et godt opholdssted på Mexicos vestkyst.

Den mexicanske viceminister Alejandro Poire siger, at myndighederne i Mexico i september fik et tip om planen om at smugle den 38-årige Saadi Gaddafi til Mexico ved hjælpe af flere privatfly.

- Det lykkedes efterretningstjenesten at stoppe denne plan og opløse det internationale kriminelle netværk, som stod bag. De personer, som mens at være ansvarlige, er blevet anholdt, siger den mexicanske indenrigsminister, Alejandro Poire, som onsdag holdt pressemøde om sagen.

Smuglerringen købte ejendomme og forfalskede dokumenter for at forberede Saadi Gaddafis og hans families ankomst. De skulle angiveligt have boet nær Bahia de Banderas, der ligger tæt på det populære turiststed Puerto Vallarta.

Saadi Gaddafis advokat siger, at hans klient var i Niger, hvortil han flygtede, da Gaddafi-regimet begyndte at falde i august. Niger har sagt, at han vil forblive i landet, indtil FN ophæver et rejseforbud for ham.

Saadi, der var forretningsmand og tidligere professionel fodboldspiller, har fået indefrosset sine værdier af FN.

/ritzau/Reuters

Dansk statsborger var ifølge Mexico involveret i plan om at få Gaddafis søn til Mexico. Han er nu anholdt.

Offentliggjort Sidst opdateret