* Toget ejes ifølge de tilgængelige oplysninger ikke af den russiske stat. Det er et særligt tog, som ejes af selskabet Grand Service Express.
* Det selskab ejes af en nevø til Jurij Kovaltjuk, som skal være en nær ven af Ruslands præsident, Vladimir Putin.
* Kovaltjuk var i 2022 nummer 2190 på magasinet Forbes liste over verdens milliardærer. Han blev sat til at have en formue på 1,3 milliarder dollar, knap ni milliarder kroner efter dagens kurs.
* Jurij Kovaltjuk er den største aktionær i den russiske Rossija Bank, har aktier i et stort forsikringsselskab og kontrollerer en række medier.
* Han og Putin har været venner i 30 år. De mødtes i Sankt Petersborg, da Putin i første halvdel af 1990'erne var viceborgmester i byen.
Kilder: Forbes, Dossier Center og Proekt.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned