EU: Angreb på civile i Syrien er en hån mod hele verden
EU's udenrigschef Federica Mogherini, opfordrer alle, der har indflydelse på regimet i Syrien samt oprørerne, til at lægge pres på parterne for at stoppe kamphandlingerne. Foto: AP/Toby Melville
AP/Toby Melville
Ifølge EU's udenrigschef er angrebene på civile i Aleppo et brud på international humanitær folkeret.
Angreb på civile i den syriske by Aleppo er et brud på den internationale humanitære folkeret.
Det siger EU's udenrigschef, Federica Mogherini. Hun kalder bombningerne i Aleppo for "en hån mod hele verden."
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
Den del af Aleppo, der er kontrolleret af oprørere, har været under konstant angreb, siden regimet tidligere på ugen varslede en ny offensiv.
Mindst 180 mennesker er blevet dræbt, siden offensiven blev indledt. Det oplyser Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder.
Bombningerne i byen fortsatte natten til søndag.
Federica Mogherini og EU-nødhjælpskommissær Christos Stylianides siger i en skriftlig udtalelse, at lidelserne blandt civile syrere er et uacceptabelt brud på international humanitær folkeret.
Samtidig fordømmer de både bombningerne, angrebet på en nødhjælpskonvoj i sidste uge og lukningen af vandforsyningen til de indbyggere, der stadig opholder sig i byen.
- Dette kan føre os endnu længere væk fra en forhandlingsløsning på konflikten. En sådan løsning er den eneste måde, man kan ende krigen på, lyder det i udtalelsen fra Mogherini og Stylianides.
De opfordrer i samme forbindelse til, at alle, der har indflydelse på regimet i Syrien samt på oprørerne, lægger pres på parterne for at stoppe kamphandlingerne.
Lørdag bad Frankrig, Storbritannien og USA om et hastemøde i FN's Sikkerhedsråd om situationen i Aleppo. Det oplyser kilder ifølge AFP.
Mødet er planlagt til klokken 11 lokal tid søndag.
FN's generalsekretær, Ban Ki-moon, udtalte lørdag, at han er rystet over den voldsomme optrapning af kamphandlingerne i Aleppo.
Han mener, at brugen af kraftige bomber i de tæt befolkede områder i Aleppo grænser til krigsforbrydelser.
Siden den ugelange våbenhvile brød sammen, har gentagne forsøg på at genoplive den slået fejl.
Aftalen blev indgået mellem USA og Rusland.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie