Fire børn dræbt i fransk skolebusulykke
En bus med børn i alderen 13 til 17 år er ramt af et tog i det sydlige Frankrig. Fire er dræbt og 19 kvæstet.
Fire børn er dræbt i et sammenstød mellem en skolebus og et tog i det sydlige Frankrig.
Det oplyser det franske indenrigsministerium ifølge nyhedsbureauet Reuters.
19 andre er kvæstet ved ulykken, oplyser ministeriet. Franske medier skriver, at mindst syv er alvorligt kvæstet.
Toget og skolebussen kolliderede ved Millas, der ligger omkring 18 kilometer vest for byen Perpignan i det sydlige Frankrig.
Flere redningskøretøjer er på stedet.
Børnene i skolebussen er i alderen 13 til 17 år, skriver den regionale avis Midi Libre.
- Alle mine tanker går til ofrene for denne forfærdelige skolebusulykke og til deres familier. Staten er fuldt mobiliseret for at hjælpe dem, skriver den franske præsident, Emmanuel Macron, på Twitter.
Den franske transportminister, Elisabeth Borne, beskriver sammenstødet som "en forfærdelig ulykke".
Hun skriver på Twitter, at hun er på vej til ulykkesstedet, der ligger mere end 850 kilometer fra den franske hovedstad, Paris.
Også den franske premierminister, Edouard Philippe, er på vej til ulykkesstedet.
Begge ministre befinder sig torsdag i den sydfranske by Cahors, som ligger omkring 300 kilometer derfra.
Alle redningstjenester er mobiliseret og en kriseenhed sat op, oplyser en lokal embedsmand til Reuters.
Ulykken skete omkring klokken 16, skriver Midi Libre.
Bussen blev ramt af toget bagfra i byen Millas, der ligger omkring 18 kilometer vest for Perpignan, skriver avisen.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned