Fire døde af formodet overdosis ved festival i Argentina
Time Warp-festival i Argentina ramt af dødsulykker. Formentlig skyldes det farlig narko, mener redningsfolk.
Fire mennesker meldes omkommet ved en elektronisk musikfestival i Argentinas hovedstad, Buenos Aires, oplyser argentinske myndigheder.
De fire dødsofre er efter alt at dømme blevet ofre for en overdosis narkotika, mener redningsmandskab. Seks andre er indlagt, nogle af dem i kritisk tilstand.
- De unge mistede bevidstheden og gik i koma, siger Alberto Crescenti, som er leder af det redningsmandskab, der blev kaldt til musikfestivalen i de tidlige morgentimer.
Han tilføjer, at tre af de i alt seks unge, der er indlagt på hospitalet, har kropstemperaturer på mere end 42 grader. Det tyder på, at der er tale om alvorlige forgiftninger.
Embedsmænd i Buenos Aires oplyser til avisen La Capital, at de fire omkomne er i alderen mellem 21 og 25 år.
En obduktion af ofrene skal afsløre dødsårsagen, men mistanken retter sig mod narkotika, som skal have været i omløb under festivalen, siger Alberto Crescenti til La Capital.
Den elektroniske musikfestival Time Warp, der fandt sted i Buenos Aires natten til lørdag, er den lokale argentinske udgave af en stor festival for elektronisk musik. Time Warp-festivalen er oprindeligt opstået i Tyskland, men er siden blevet holdt i både Buenos Aires, New York og flere andre byer.
Festivalen i Buenos Aires skulle efter planen være fortsat lørdag aften, men er nu aflyst.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned