Flere lande har begrænsede nationale beskatninger, men trods mange tilløb og debatter er det endnu aldrig blevet til noget på globalt plan.
EU-Kommissionen præsenterede sidste efterår et forslag om en skat på finansielle transaktioner - kaldet FTT - der skal tage 0,1 procent i skat på handel med værdipapirer og 0,01 procent på handel med derivater.
FTT handler ikke - som Tobins forslag - om valutahandler.
Skatten skal ifølge kommissionens forslag opkræves i det land, hvor de handlende parter har adresse - ikke i det land, hvor selve handlen foregår.
Provenuet skal ifølge forslaget gå tilbage til EU.
Kommissionsformand Barroso siger, at man vil give 1/3 direkte til medlemslandene og 2/3 til EU's fælleskasse, og at medlemslandenes kontingenter dermed kan halveres.
Frankrigs præsident, Nicolas Sarkozy, har gjort FTT til en mærkesag og har sammen med otte andre EU-lande - Tyskland, Spanien, Østrig, Belgien, Finland, Portugal, Grækenland og Italien - på skrift bedt formandslandet Danmark fremme sagen i EU.
EU kan som udgangspunkt kun indføre skatter, hvis der er fuld enighed blandt de 27 medlemslande. Men 9 lande kan - hvis alle andre muligheder er forsøgt - gennemføre ting i et såkaldt "forstærket samarbejde".
Storbritannien, Sverige og Tjekkiet har sagt klart nej til skatten. Danmark foretrækker en global transaktionsskat og er skeptisk over for en EU-model.
På seneste møde mellem økonomi- og finansministrene 13. marts stod landene fast på deres kendte holdninger - men bad samtidig mødeleder Margrethe Vestager (R) om at prøve at finde et alternativ til kommissionens forslag.
Alternativet ventes diskuteret på det uformelle Ecofinmøde i København i næste uge. Det betyder ikke, at kommissionens forslag er taget af bordet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned