Gaddafi: Jeg vil dø i Libyen

Libyens leder Muammar Gaddafi siger i tale på det statslige tv, at han ikke vil træde tilbage.

- Jeg vil ikke forlade Libyen, men dø her som en martyr, siger Gaddafi, som kalder sig selv en beduinkriger og som retter trusler og advarsler mod ikke blot demonstranterne, men også mod de internationale stormagter, som han "sværger at trodse."

- Jeg er leder af revolutionen og har ikke en officiel position som præsident, som jeg kan opgive, siger han videre i talen.

Lederen i det uroplagede land betegner demonstranterne som unge, der ikke er ægte libyere, men grupper der er blevet vildledt af udenlandske kræfter.

- De kopierer begivenheder i andre arabiske lande. Der er tale om bander, rotter og lejesvende, som ikke repræsenterer det libyske folk, siger Gaddafi og tilføjer:

- Jeg har endnu ikke brugt magt, men vil gøre det om nødvendigt

Gaddafi vekslede i sin tale mellem løfter om visse reformer og advarsler eller trusler. Han siger, at nye folkekomitéer og byråd vil blive dannet onsdag. Han giver samtidig ordrer til hæren og politiet om at nedkæmpe oprøret.

Gaddafi, der talte en del om, hvem der vil blive hængt, kommenterer ikke rapporterne om mange dræbte.

Kampene i Libyen er taget til i styrke, siden de brød ud i onsdag. Mindst 62 mennesker er dræbt i forbindelse med urolighederne i Tripoli og på landsplan er mindst 233 mennesker omkommet, oplyser Human Rights Watch.

Urolighederne i Libyen er dermed de klart blodigste i den serie af protester, der siden nytår har bredt sig som en steppebrand i Mellemøsten og Nordafrika.

/ritzau/Reuters

Gaddafi siger, at han vil dø i Libyen som martyr og truer alle fjender i en tale på tv.

Offentliggjort Sidst opdateret