Guvernør fra oliestat er indstillet til USA's nye energiminister
Rick Perry har selv tidligere stillet op til valget om at blive republikanernes præsidentkandidat både i 2012 og i 2016. Foto: AP/Kathy Willens
AP/Kathy Willens
Rick Perry, der er Trumps valg til energiminister, har tidligere selv foreslået at lukke energiministeriet.
Endnu en minister er officielt kommet på Donald Trumps tegnebræt til en ny regering.
I en udtalelse siger den kommende amerikanske præsident, at han indstiller den tidligere Texas-guvernør Rick Perry som den mand, han ønsker, skal lede det amerikanske energiministerium, skriver Reuters.
Rick Perry har tidligere stillet op til valget om at blive republikanernes præsidentkandidat både i 2012 og i 2016.
Begge gange har han dog måtte se sig slået af andre kandidater. I 2012 skyldtes det en tv-bommert, hvor han ikke formåede at kunne nævne de tre ministerier, han ville nedlægge.
Netop energiministeriet var et af de tre ministerier, som Rick Perry foreslog at nedlægge og derfor vækker Trumps valg af ministerium til Rick Perry opsigt.
Også Rick Perrys baggrund fra den olieproducerende stat Texas bliver fremhævet. Det gør Trumps stab også selv i en kort skriftlig udtalelse.
- Rick Perry har kreeret et forretningsklima, der har givet millioner af nye job og lavere energipriser i hans stat, og han vil have den samme tilgang til hele landet som energiminister, lyder det i meddelelsen.
Foruden sin uheldige tv-optræden i 2011 var han også i problemer under valgkampen i 2015.
Her var der det meldinger om, at han ikke længere havde penge til at betale sine kampagnemedarbejdere.
Da han trak sig fra ræset om at blive præsidentkandidat i 2015, var det med følgende kommentar.
- Jeg fortæller jer denne nyhed uden at fortryde noget, sagde han og tilføjede, at "det har været en stor ære og et privilegium" at stille op til præsidentkapløbet.
Efter denne besked kaldte Donald Trump sin tidligere konkurrent til præsidentkandidaturet for "en fantastisk fyr".
- Jeg ønsker ham det bedste. Jeg ved, at han har en stor fremtid foran sig, skrev Trump sidste år på Twitter.
Indstillingen af Rick Perry som energiminister skal godkendes af Senatet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned