Hague: Torturrygter skader Storbritannien

Storbritanniens internationale position bliver undermineret af beskyldninger om, at landets spioner har bidraget til at torturere fanger, siger landets udenrigsminister, William Hague, i en tale.

Reformer i efterretningsvæsnet skal udbedre skaderne efter torturanklagerne, men det er vigtigt, at spionerne stadig har mulighed for at arbejde under radaren, siger han.

- Mange agenter og kilder risikerer deres liv - nogle mister livet - for at give os vitale informationer for at holde os sikre. Vi har en pligt til at beskytte dem, siger Hague.

Udenrigsministeren fortæller, at han får hundredvis af operationelle forslag hvert år, og det er ikke alle, som godkendes.

- Efterretningsvæsnet stiller mig over for nogle af de sværeste etiske og juridiske spørgsmål, jeg møder som udenrigsminister, siger Hague.

- Nogle af dem relaterer sig til den passende brug af efterretninger i at nå frem til og retfærdiggøre udenrigspolitiske beslutninger - det mest kontroversielle eksempel, Irakkrigen, er i øjeblikket genstand for en undersøgelse, siger han.

Britiske agenter bliver beskyldt for at have samarbejdet med Gaddafi-styret i Libyen i en række terrorsager, hvor der er brugt tortur. Det adresserer Hague i sin tale.

- Vi har også set beskyldninger om britisk meddelagtighed i ekstraordinære fangeudleveringer, som har ført til tortur. Selve tilstedeværelsen af disse beskyldninger underminerer Storbritanniens position i verden som et land, der overholder international lov og afskyr tortur, siger Hague.

/ritzau/Reuters

Torturanklager skader Storbritanniens internationale anseelse, siger William Hague, britisk udenrigsminister.

Offentliggjort Sidst opdateret