Hotel med mange kinesiske gæster er angrebet i Kabul
Mindst tre angrebsmænd er dræbt af sikkerhedsstyrker på afghansk hotel, der typisk har mange kinesiske gæster.
Ved et angreb mandag på et hotel i Afghanistans hovedstad, Kabul, er mindst tre angrebsmænd blevet dræbt af sikkerhedsstyrker.
Det oplyser en talsmand for Taliban, der har regeringsmagten i landet.
En gruppe væbnede mænd åbnede mandag ild inde på hotellet, der er særligt populært blandt kinesiske statsborgere.
Angrebet er afsluttet, og ingen udlændinge er blevet dræbt. To er dog kommet til skade efter at have forsøgt at flygte ved at hoppe ud fra en altan.
Indbyggere i området har ifølge Reuters meldt om, at de hørte en voldsom eksplosion efterfulgt af skudsalver.
Ifølge et hospital i nærheden er 21 kommet til skade.
- Indtil videre har vi modtaget 21 tilskadekomne. Tre var allerede døde, da de ankom, skriver en italiensk ngo, der står for driften af et hospital i Kabul.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned