Influenzaforskning stopper i 60 dage

En række internationale videnskabsmænd er blevet enige om, at de i to måneder indstiller deres kontroversielle forskning i en variant af fugleinfluenzaen, der let kan smitte mellem mennesker.

To separate forskningshold i Holland og i USA fandt i slutningen af 2011 ud af, hvordan H5N1-virus kan modificeres, sådan at det kan smitte mellem pattedyr.

Sådan noget har hidtil været sjældent, og de to forskerholds gennembrud udløste stor bekymring for, at det muterede virus falder i forkerte hænder.

I så fald kan det udløse en ukontrollerbar influenzaepidemi, der kan koste millioner af mennesker livet.

I december anbefalede et officielt rådgiverorgan i USA til, at centrale detaljer i forskningen ikke offentliggøres.

Fredag offentliggjorde det amerikanske magasin Science og det britiske Nature så en erklæring fra forskerne.

Heri hed det, at forskningen suspenderes i 60 dage for at give plads til internationale diskussioner.

- Vi anerkender, at vi og resten af det videnskabelige samfund klart må forklare det gavnlige ved denne vigtige forskning og de tiltag, der træffes for at mindske de mulige risici, hedder det videre.

- Vi foreslår at gøre det i et internationalt forum, hvor det videnskabelige samfund mødes og drøfter disse emner, siger forskerne.

En af fordelene ved at kende til det farlige virus er, at det vil være lettere at opdage, hvis et H5N1-virus, der er i omløb nu, muterer til den rigtig farlige variant.

Indtil nu har fugleinfluenza været sjælden hos mennesker, men den har været ekstrem dødelig hos de, der er blevet smittet.

350 mennesker er siden 1997 døde af H5N1, og det er mere end hver anden, der vides at være blevet smittet.

Skrækscenariet er en gentagelse af pandemien den spanske syge, som i 1918-1919 kostede 50 millioner mennesker livet.

/ritzau/AFP

Videnskabsmænd standser forskning i farlig fugleinfluenza i 60 dage for at give plads til debat.

Offentliggjort Sidst opdateret