De foreløbige resultater efter det første valg i Egypten efter den folkelige revolution tidligere på året viser, at de islamiske partier står til at få en overvældende valgsejr.
Delresultater er så småt ved at komme ind fra dele af landet, hvor vælgerne mødte talstærkt op til valget mandag og tirsdag. Resultaterne bekræfter forudsigelserne om, at de islamiske partier kan vente at få mindst to tredjedele af stemmerne.
I Port Said står en moderat islamisk alliance med det tidligere forbudte Muslimske Broderskab i spidsen til at få 32,5 procent af stemmerne. Det mere radikale Al-Nur parti ligger til at få 20,7 procent af stemmerne, skriver det statsejede dagblad Al-Ahram.
Det liberale Wafd parti ser ud til at få 14 procent af stemmerne, mens et andet islamisk parti Al-Wassat, der går ind for en streng fortolkning af den islamiske lovgivning, står til at få 12,9 procent, skriver Al-Ahram.
I det sydlige Røde Havs-distrikt forventes Det Muslimske Broderskabs alliance at få 30 procent af stemmerne, mens den verdslige koalition Den Egyptiske Blok står til at komme ind på andenpladsen med 15 procent.
De endelige resultater af valget skulle oprindeligt have været offentliggjort onsdag, men er blevet forsinket flere gange. Egyptens valgkommission lovede på et kaotisk pressemøde fredag, at resultaterne vil blive lagt ud på kommissionens hjemmeside.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned