Katolikker i Myanmar modtager paven med flag og dans
Pave Frans hilses velkommen i Myanmar af børn i traditionelle klædedragter. Foto: /ritzau/AP/Andrew Medichini
/ritzau/AP/Andrew Medichini
Pave Frans er landet i Yangon. Radikale buddhister er på vagt over for, om han nævner rohingyaer.
Pave Frans er mandag ankommet til Myanmar. Besøget kommer på et tidspunkt, hvor landet mødes med skarp international kritik over fordrivelsen af det muslimske rohingya-mindretal.
Katolikker i farverige traditionelle dragter vinker med flag og danser i lufthavnen i Yangon til ære for paven.
Det er det første besøg i Myanmar af en pave nogensinde.
Mange borgere har taget opstilling i gaderne, da den 80-årige pave kører ind til Yangon.
- Jeg har set paven, han sad i den forreste bil. Jeg var så glad, at jeg græd, siger 48-årige Christina Aye Aye Sein.
- Han så rigtig dejlig og sød ud. Han kommer her for fredens skyld, mener hun.
Men der er en stærkt kontrast til den farverige modtagelse af paven.
Besøget finder sted, mens Myanmars militær står anklaget for at stå bag etnisk udrensning af muslimske rohingyaer.
Over 620.000 muslimer er flygtet fra den nordlige stat Rakhine til Bangladesh de seneste tre måneder.
De taler, som paven vil komme til at holde under sit fire dage lange besøg, vil blive gransket kritisk af den hårde fløj blandt Myanmars buddhister. De vil være meget opmærksomme på, om paven bruger udtrykket rohingya.
Det er et næsten forbudt ord i Myanmar, hvor man ofte omtaler muslimer som "bengalier" - altså illegale indvandrere fra Bangladesh.
Derfor bliver det noget af en linedans for paven.
Under sit besøg i Myanmar skal pave Frans mødes med den magtfulde hærchef, Min Aung Hlaing.
Paven vil ligeledes mødes med Myanmars de facto-leder, Aung San Suu Kyi - en nobelprismodtager, hvis internationale status som et moralsk ikon smuldrer i takt med det, som det internationale samfund ser som mangel på sympati for rohingyaerne.
Der bor 700.000 katolikker i Myanmar.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned