Kinesiske fly har øget spændinger i Taiwanstrædet
Taiwans præsident Tsai Ing-wen vinker til journalister ved ankomsten til et hotel i New York torsdag. Kina opfordrede tidligere på ugen USA til ikke at tillade Taiwans præsident at mellemlande i USA på hendes oversøiske rejse. Foto: John Minchillo/Ritzau Scanpix
Kina sendte fredag ni fly ind over meridian i Taiwanstrædet, efter at proteseret mod Taiwan-besøg USA.
Taiwans forsvarsministerium siger fredag, at ni kinesiske fly fredag overfløj grænsedragningen i Taiwanstrædet og gennemførte kampberedte patruljeringer.
Aktionen er blevet fordømt af Taiwan som "irrationel".
Taiwans præsident, Tsai Ing-wen, siger, at Kina med fuldt overlæg skaber øgede spændinger, mens regeringen i Taiwans hovedstad, Taipei, altid reagerer forsigtigt og roligt. Hun fremsatte udtalelserne i en tænketank i New York torsdag.
Styret i Beijing har fremsat ikkespecificerede trusler mod Taiwan i forbindelse med den taiwanesiske præsidents besøg i USA. Kina opfordrede tidligere på ugen USA til ikke at tillade Taiwan s præsident at mellemlande i USA på hendes oversøiske rejse.
- Et sådant skridt vil blive opfattet som en "provokation", har en kinesisk talsperson sagt ifølge Reuters.
Tsai Ing-wen indledte onsdag en ti dage lang rundrejse i Mellemamerika med to planlagte mellemlandinger i New York og Los Angeles i USA.
Tsai skal på sin tur mødes med allierede i Guatemala og Belize.
I USA er det også ventet, at hun vil mødes med formanden for Repræsentanternes Hus i USA, republikaneren Kevin McCarthy, på den ene af sine mellemlandinger.
- Hvis hun kontakter formand McCarthy, vil det være endnu en provokation, der på alvorlig vis krænker ét-Kina-princippet, skader Kinas suverænitet og ødelægger fred og stabilitet i Taiwan strædet, hed det i en udtalelse fra Zhu Fenglian, talsperson for Kinas kontor for Taiwan -anliggender, på et pressemøde onsdag.
Kina anser Taiwan som værende en del af landet og mener, at øen skal regeres fra Beijing.
Taiwan, der har et veludviklet demokrati, afviser kategorisk, at den selvstyrende ø skal regeres af Kina.
Da den daværende formand for Repræsentanternes Hus, demokraten Nancy Pelosi, i august sidste år besøgte Taiwan, gennemførte Kina storstilede krigsøvelser rundt om øen.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie