Libanons opposition kræver regeringens afgang
Oppositionen i Libanon kræver regeringens afgang, efter at landets efterretningschef og syv andre fredag blev dræbt af en bilbombe i Beirut.
- Regeringen må gå af. Premierminister Najib Mikati bør træde tilbage øjeblikkeligt, siger Ahmad al-Hariri, der er generalsekretær for tidligere premierminister Saad al-Hariris oppositionelle Fremtidsbevægelse.
Også 14. marts-bevægelsen, som den sunnimuslimske Fremtidsbevægelse er en del af, kræver regeringens afgang og beskylder Mikati for at have ofrenes blod på sine hænder.
Efterretningschefen Wissam al-Hassan og de syv andre mistede livet fredag eftermiddag i Beiruts centrum, da en voldsom bilbombe eksploderede i en kristen bydel.
Hans død har sendt chokbølger gennem det politiske liv i Libanon, hvor flere toppolitikere anklager den syriske præsident, Bashar al-Assad, for at stå bag drabet.
Blandt dem er netop Saad al-Hariri og druserlederen Walid Jumblatt.
Saad al-Hariri blev fredag aften spurgt på tv-kanalen Future, hvem han tror, der er ansvarlig for drabene.
- Bashar Hafez al-Assad, svarede Saad al-Hariri og nævnte den syriske præsidents fulde navn.
Saad al-Hariris far, Rafik al-Hariri, der ligeledes har været libanesisk regeringschef, blev dræbt af en bilbombe for syv år siden i Beirut. Wissam al-Hassan var en af Hariris toprådgivere og efterforskede drabet.
Mange i Syrien anser det for givet, at den var styret i Damaskus, der stod bag dette drab, hvad den nu dræbte al-Hassans efterforskning da også pegede i retning af.
Druserlederen Walid Jumblatt er inde på samme spor.
- Jeg vil åbent anklage Bashar al-Assad og hans regime for at have dræbt Wissam al-Hassan, siger Walid Jumblatt i et interview med libanesisk tv.
Både Hariri og Jumblatt er højlydte kritikere af det syriske styre i Damaskus, og begge stod i spidsen i bestræbelser på at mindske Syriens indflydelse i Libanon efter drabet på Rafik al-Hariri i 2005, som førte til den syriske tilbagetrækning fra landet.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned