Det er positivt og et skridt på vejen til varig fred i Afghanistan, at amerikanerne har kontakt med Taliban med henblik på fredsforhandlinger.
Sådan lyder forsvarsminister Gitte Lillelund Bechs (V) reaktion på, at USA's forsvarsminister, Robert Gates, bekræfter, at USA har indledt kontakter med islamistiske bevægelse.
- Det er en del af en reintegrations- og forsoningsproces i Afghanistan. Det er nok det, der skal til for at skabe varig fred i Afghanistan, siger Gitte Lillelund Bech.
Ifølge forsvarsministeren gør kontakterne hverken fra eller til i forhold til, hvornår de danske tropper kan forlade landet - her er køreplanen uanset hvad, at afghanerne fra udgangen af 2014 selv skal stå for sikkerheden.
- Det her gør ikke, at vi kan komme hurtigere ud. Reintegration og forsoning er et skridt på vejen, og det er positivt, at vi er der allerede nu, siger hun.
Den danske regering ved ikke, hvem konkret amerikanerne har kontakt med.
- Men vi har været klar over, at de ville forsøge at tage kontakt, siger Lillelund.
Det er selvsagt et kildent spørgsmål at forhandle med fjenderne i Taliban. Men så længe det er Talibans moderate kræfter, man taler med, så er det formålstjenligt, mener hun.
- Vi har hele tiden været åbne overfor at forhandle med Taliban, siger hun og fortsætter:
- Hvis de afstår fra terror og respekterer den afghanske forfatning, så er det ok. Og amerikanerne har samme kriterium.
- Taliban dækker over meget, men jeg er sikker på, at den del, som amerikanerne forhandler med, de respekterer det. Det er mere moderate kræfter, siger hun.
Gitte Lillelund Bech var i den forløbne uge i Afghanistan. Og hun ser Talibans forhandlingsvilje som tegn på, at bevægelsen ser nederlaget i øjnene.
- Dele af Taliban er interesserede i forsoning. Meldingen fra ISAF (den internationale Afghanistan-styrke, red.) er, at Taliban kan se, at slaget er tabt, og at de ikke kan vinde hele Afghanistan tilbage, siger hun.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned