Mærsk afviser at have betalt til Qatar

Landets mest kapitalstærke virksomhed, A.P. Møller-Mærsk, har været udsat for noget, der minder om afpresning på regeringsniveau.

Det britiske avis The Telegraph skriver, at selskabet sammen med andre store konglomerater blev bedt om at donere et kæmpebeløb til Qatar. Pengene skulle gå til et hospital.

A.P. Møller-Mærsk afviser at have ladet sig presse til noget som helst i den sag.

- Vi er bekendt med projektet og henvendelserne til olieselskaberne i 2008, men Maersk Oil har ikke forpligtiget sig til noget, lyder det fra hovedsædet på Esplanaden.

Oplysningerne har den britiske avis fra lækkede diplomatiske dokumenter, som Wikileaks har fået indblik i. A.P. Møller-Mærsk har i flere år investeret tocifrede milliardbeløb i olieefterforskning og produktion i netop Qatar.

Den mellemøstlige nation er blandt verdens rigeste lande som følge af store forekomster af olie og gas. Det afholdt imidlertid ikke landet fra at henvende sig til et antal selskaber, der samarbejder med det statslige Qatar Petroleum, i 2007.

Ifølge dokumenterne fra Wikileaks fik selskaberne et høfligt brev fra vicestatsleder Abdullah al-Attiyah. Brevene angav et præcist beløb, som selskaberne blev opfordret til at donere.

ExxonMobil og A.P. Møller-Mærsk blev opfordret til at betale 280 millioner dollar hver. Det svarer med dagens dollar-kurs til et beløb på knap 1,5 milliarder kroner.

Henvendelserne fra Qatar til virksomhederne blev af amerikanske embedsfolk betegnet som en "alvorlig fejltagelse" fra oliestatens side.

- De internationale olieselskaber er chokerede og rasende over henvendelserne, fremgår det af et dokument.

- Ingen af de amerikanske selskaber så meget som overvejer at donere penge, lyder det videre.

Totalt blev selskaberne afkrævet 1,7 milliarder dollar.

/ritzau/

Mærsk blev opfordret til at give kæmpe 'donation' til et af verdens rigeste lande, men afviser at have betalt.

Offentliggjort Sidst opdateret