Marine Le Pen afviser anklager om misbrug af EU-penge
En domstol i Paris har indledt en retssag mod Marine Le Pens parti, der anklages for svindel med EU-midler.
Marine Le Pen og 24 ledere af det højrenationale parti National Samling i Frankrig er blevet fremstillet i en domstol i Paris, hvor de anklages for misbrug af EU-midler.
Foruden de 25 personer er selve partiet også anklaget, skriver Reuters.
Marine Le Pen, der er kørt i stilling til at blive partiets præsidentkandidat ved næste præsidentvalg i 2027, erklærer i retten, at hun og partiet ikke har gjort noget galt.
- Vi har ikke brudt nogle af EU-Parlamentets politiske regler, siger den 56-årige Le Pen, der tidligere har været partileder.
Sagen handler om partiets ansættelse af assistenter til flere af dets medlemmer af EU-Parlamentet.
Medlemmerne af parlamentet får tilskud til at ansætte for eksempel kontorpersonale til at hjælpe med arbejdet.
Men ifølge anklagen har National Samling brugt penge til at ansætte personer, der direkte har arbejdet for partiet.
Marine Le Pen var i en årrække medlem af EU-Parlamentet.
Kendes hun og de andre, eller nogle af dem, skyldige, risikerer de bøder, fængsel og muligvis også forbud mod at stille op til et offentligt embede i 10 år.
BBC skriver, at en af anklagerne er, at en person, der formelt var ansat som assistent, i realiteten arbejdede som livvagt for Marine Le Pen og hendes far, den nu 96-årige Jean-Marie Le Pen.
Han er også anklaget, skriver BBC, men han er ikke i retten på grund af dårligt helbred.
Anklagen siger, at partiet har misbrugt EU-midler for syv millioner euro, 52,5 millioner kroner.
Partiet betalte 330.000 euro tilbage til EU-Parlamentet for et år siden, men siger, at det ikke er det samme som at indrømme, at der er begået noget ulovligt.
Der er berammet retsmøder frem til den 27. november.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie