Medie: Russisk general havde kendskab til Wagner-oprør
Sergej Surovikin (tv.) hjalp muligvis Wagner-gruppen med at planlægge oprøret, der dog endte med at blive afblæst, skriver The New York Times. (Arkivfoto). Foto: Sputnik/Reuters
Wagner-leder Jevgenij Prigozjin have ikke gjort oprør uden opbakning højere oppe, skriver The New York Times.
En højt rangerende russisk general havde indgående kendskab til Wagner-leder Jevgenij Prigozjins planer om at gøre oprør mod landets militære ledelse.
Det hævder anonyme amerikanske embedsmænd på baggrund af amerikanske efterretninger til avisen The New York Times.
Ifølge embedsmændene drejer det sig om Sergej Surovikin. Der spekuleres i, at han muligvis hjalp Prigozjin med at planlægge oprøret, der dog endte med at blive afblæst.
Sergej Surovikin er ifølge The New York Times en velrespekteret militær leder, som var med til at styrke den russiske defensiv efter Ukraines modoffensiv sidste år.
Han blev erstattet som lederen af de russiske styrker i Ukraine af Valerij Gerasimov tidligere i år.
The New York Times skriver også, at det tyder på, at andre russiske generaler muligvis støttede Prigozjin i at udfordre lederskabet i Ruslands forsvarsministerium.
Både tidligere og nuværende embedsmænd mener således, at Wagner-chefen ikke havde startet sit oprør, medmindre han var overbevist om, at andre magtfulde personer ville bakke ham op.
Wagner-gruppen rykkede lørdag op gennem Rusland og stoppede angiveligt 200 kilometer fra Moskva.
Oprøret blev afblæst for at "undgå et blodbad" med en aftale, der blev til ved hjælp af Belarus' præsident, Aleksandr Lukasjenko.
Var Sergej Surovikin rigtignok involveret, er det ifølge The New York Times endnu et tegn på den pressede situation, som Ruslands præsident, Vladimir Putin, befinder sig i.
- Putin er tilbageholdende med at ændre sin stab. Men hvis efterretningstjenesten lægger en fil på Putins skrivebord, der implicerer Surovikin, kan det ændre sig, siger Alexander Baunov, der er analytiker ved tænketanken Carnegie, til The New York Times.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned