Meloni vidner i sag om deepfake-porno: Det er vold mod kvinder
Meloni fra partiet Italiens Brødre har siden oktober 2022 stået i spidsen for en koalitionsregering. (Arkivfoto). Foto: Remo Casilli/Reuters
Meloni ønsker erstatning for 100.000 euro svarende til knap 750.000 kroner i sag om deepfake-porno.
Italiens premierminister, Giorgia Meloni, har onsdag vidnet i en sag, hvor to mænd er anklaget for at have skabt og distribueret deepfake-pornovideoer af hende.
- Det er en form for vold mod kvinder, siger hun ifølge det italienske nyhedsbureau Ansa.
Meloni kom med en udtalelse via video til retten i Sassari på øen Sardinien. Hun sagde, at de ansvarlige skal straffes.
To italienere - en far og en søn - beskyldes for at have skabt og distribueret de falske videoer.
Her er Melonis ansigt blevet sat på pornoskuespilleres kroppe.
Ifølge efterforskere var videoerne i flere måneder tilgængelige på en amerikansk hjemmeside. De blev angiveligt set millioner af gange.
Meloni ønsker erstatning på 100.000 euro svarende til knap 750.000 kroner.
Hvis hun vinder sagen, vil hun donere pengene til en fond, der støtter kvinder, som er blevet ofre for vold begået af mænd.
Hun har sagt, at sagen skal sende et signal til andre kvinder - og ofre for den slags overgreb - om, at de ikke skal være bange for at lægge sag an.
- Konsekvenserne af disse videoer har været ubærlige for mig, siger hun.
- Det er ubærligt for enhver - især for en som mig, der bekæmper vold mod kvinder hver eneste dag, siger hun.
Efter Melonis vidneforklaring udskød dommeren det fortsatte forløb i retsprocessen til februar 2025.
Der skal høres flere af anklagemyndighedens vidner.
Meloni fra partiet Italiens Brødre har siden oktober 2022 stået i spidsen for en koalitionsregering. Videoerne blev således skabt, da hun var i opposition.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned