Næsten 500 ukrainske atleter og trænere er blevet dræbt i krigen
Iryna Hulenkov viser sin søns medaljer og trofæer frem. Sønnen Stanislav Hulenkov var en lovende ukrainsk judokæmper, der blev dræbt i krigen i Ukraine. Foto: Thomas Peter/Reuters
OL åbner fredag i Paris. Der vil også være ukrainske atleter, men Ukraine sørger over de op mod 500 ukrainske atleter og trænere, der er blevet dræbt i krigen.
Ritzau RitzauMurat Tamer, Ritzau/ritzau/
OffentliggjortSidst opdateret
Forud for sommer-OL i Paris, der går i gang i denne uge, sørger Ukraine over atleter, hvis sportslige drømme blev afbrudt af krigen, der nu har været i gang i 29 måneder.
En af de dræbte atleter er judokæmper Stanislav Hulenkov.
Han havde meldt sig som grænsevagt i Ukraine i 2021, fordi han søgte et stabilt job ved den stille nordvestlige grænse.
På den måde kunne han fortsætte sin karriere som spirende judostjerne.
To år senere forsvandt den 22-årige på en artilleribombet slagmark på den anden side af landet.
Annonce
Hans jordiske rester blev først identificeret ti måneder senere.
Det gjorde ham til en af de hundredvis af ukrainske atleter, der er blevet dræbt under Ruslands invasion.
About 500 top-level Ukrainian athletes and coaches have died since Russia invaded in 2022. For Volodymyr Androshchuk, one of the 3,000 sports figures who have taken up arms, his story will be a reminder of what the Ukrainian Olympic movement has sacrificed.https://t.co/XF4KS0y2qe
- Han var den slags barn, der altid havde planer, sagde hans mor, Iryna Hulenkova, ifølge Reuters, da hun talte uden for det fitnesscenter, hvor hendes søn trænede som barn i den nordvestlige by Lutsk.
- Han vidste, hvad der ville ske i morgen og i overmorgen.
Mindst 488 ukrainske atleter og trænere er blevet dræbt siden krigens begyndelse i 2022.
Omkring 24 af dem havde været europa- eller verdensmestre i deres disciplin. Det siger Serhiy Bykov, der er talsperson for det ukrainske sportsministerium.
Hulenkov havde i årevis været en dygtig judokæmper i Lutsk nær den polske grænse.
Han vandt sølv ved det ukrainske mesterskab for unge under 18 år i 2017 og blev blandt andet nummer tre ved det europæiske juniormesterskab i den rumænske by Cluj-Napoca i 2019.
- Han var meget talentfuld, og han havde sin egen form for teknik, siger Vadym Chernov, der var Hulenkovs nære ven og judopartner.
Før krigen havde Hulenkov konkurreret om en plads på Ukraines landshold.
Annonce
Det mål syntes at være inden for rækkevidde, indtil han blev sendt ud for at patruljere ved grænsen til Belarus efter invasionen.
I begyndelsen af sidste år blev han så sendt til frontlinjen i det østlige Ukraine.
Vadym Chernov har fortalt til Reuters, at han havde forsøgt at overbevise Stanislav Hulenkov om at søge om orlov fra militæret for at deltage i Ukraine Cup, der blev afholdt i begyndelsen af maj 2023.
Men Hulenkov afviste, og han forsvandt den 19. april sidste år - få uger før turneringen fandt sted.
Chernov vandt tidligere på måneden bronzemedalje ved European Open i Estlands hovedstad, Tallinn.
Han dedikerede sin sejr til Hulenkov og delte et billede på Instagram, hvor han holder sin vens judonavneskilt.
På billederne ses den ukrainske vægtløfter Oleksandr Pelesjenko, der har mistet livet i krigen i Ukraine. Foto: Thomas Peter/Reuters
Også vægtløfteren Oleksandr Pelesjenko havde en lovende sportskarriere foran sig.
Han blev nummer fire i sin vægtklasse ved sommerlegene i 2016.
Men Pelesjenko blev endnu en atlet, der mistede livet, da han blev dræbt i det østlige Ukraine den 5. maj i en alder af 30 år.
Den dobbelte europamester havde meldt sig til militæret i de første måneder efter Ruslands invasion.
Annonce
Ukraine truede med at boykotte legene, efter at atleter fra Rusland og Belarus fik grønt lys til at deltage.
Men Ukraine har alligevel sendt 140 atleter og 95 trænere til Paris.
De har trænet og forberedt sig til OL under regelmæssige russiske luftangreb, som har ødelagt kritisk infrastruktur og kastet byer i hele Ukraine ud i mørke.
På billedet ses den ukrainske judokæmper Stanislav Hulenkovs grav. Han blev dræbt i kampen mod invaderende russiske styrker. Foto: Thomas Peter/Reuters
Atleter fra Rusland og Belarus, som tillod Rusland at bruge sit territorium til at starte invasionen, deltager kun i legene som neutrale atleter.
Det betyder, at de ikke er tilknyttet et land.
De russiske og belarusiske atleter må desuden ikke synge hymner eller vise flag og emblemer.
De ukrainske sportsmyndigheder udsendte i maj anbefalinger til landets atleter om at undgå kontakt med konkurrenter fra Rusland og Belarus.
/ritzau/Reuters
Krigen i Ukraine
* Russiske styrker invaderede Ukraine den 24. februar 2022.
* Ruslands begrundelse var, at Ukraine skulle "afnazificeres". Desuden mente Rusland, at befolkningen i to prorussiske provinser i Donbas-regionen skulle beskyttes mod folkedrab.
* Det vides ikke, præcis hvor mange der er blevet dræbt i krigen i Ukraine.
* Men både amerikanske og ukrainske tal anslår, at mindst 500.000 ukrainere og russere tilsammen har mistet livet.
Kilder: USA's forsvarsministerium, Ukraines hær, AFP og The New York Times.
/ritzau/
Diana Pelesjenko holder sin afdøde mands træningstrøje. Den ukrainske vægtløfter Oleksandr Pelesjenko blev dræbt i den igangværende krig i Ukraine. Foto: Thomas Peter/Reuters
Vadym Chernov var nær ven af den ukrainske judokæmper Stanislav Hulenkov, der blev dræbt i krigen i Ukraine. Chernov tager Hulenkovs judonavneskilt med sig til stævner. Foto: Thomas Peter/Reuters
Seneste artikler
Gitte ser Sydhavsøerne gennem sit kamera
Birthe slog sig voldsomt - og hun er ikke alene: Nu reagerer Biltema
Rækkehus i Stubbekøbing i brand
Nu reagerer kommunen på tung trafik i landsby: Vejen er ikke bygget til store lastbiler
Landsbyboere slog alarm for fem år siden: Nu frygter de endnu mere tung trafik
Mest læste artikler
Blodet fossede ud efter fald ved Biltema: Så dukkede 'Pernille fra Væggerløse' op
Birthe slog sig voldsomt - og hun er ikke alene: Nu reagerer Biltema
Fra drøm til virkelighed: Vejerboden åbner
Snart åbner lagersalg på Falster
De flyttede på landet for roen: Nu buldrer 55 ton lastbiler forbi dem flere gange om dagen