Nordkorea har besluttet at løslade en amerikaner, der siden julen har siddet fængslet for at rejse ulovligt ind i landet, oplyser det statslige nordkoreanske nyhedsbureau, KCNA.
Den 28-årige kristne aktivist, Robert Park, krydsede en tilfrosset flod fra Kina for at komme ind i Nordkorea i en enmandsprotest mod undertrykkelsen i den stalinistiske stat.
Park har selv koreansk baggrund. Ifølge hans kolleger havde han fået en vision fra Gud om Nordkoreas befrielse, og det skulle være det, der fik ham til at rejse ind i landet.
Nu har "et relevant organ" i den kommunistiske stat "besluttet at vise mildhed og tilgive og løslade ham, på grund af hans tilståelse og ægte fortrydelse af det forkerte han har gjort,", hedder det fra KCNA
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie