- Jeg kan bekræfte, at vi har modtaget en bortvisningsvedtagelse fra politidistriktet i Oslo. Vi hjalp med at bestille en rejse til den tysk kvinde den 17. april klokken 11.20, siger politiadvokat Rolf Odner fra politiets udlændingeenhed.
Unni Grøndahl, som er informationschef i Oslo politidistrikt, siger, at kvinden ulovligt forsøgte at komme ind i byretten i Oslo mandag.
Kvinden har flere gange været straffet for at forstyrre den offentlige orden i sit hjemland. I Oslo skal hun have hævdet, at hun var Breiviks kæreste - og som baggrundsbillede på sin telefon havde hun et billede af Behring Breivik.
Kvinden boede på et hotel i Oslo og havde planlagt at være i den norske hovedstad i 14 dage.
Onsdag var tredje dag i straffesagen mod den terrortiltalte Anders Behring Breivik, som sidste sommer detonerede en gødningsbombe i Oslo og gennemførte en skudmassakre på Utøya.
Anklageren Inga Bejer Engh skruede fra morgenstunden bissen på. Hun trængte Breivik i defensiven med en endeløs række af spørgsmål om det påståede terrornetværk "Knights Templar", som den 33-årige drabsmand hævder at tilhøre.
Torsdag fortsætter afhøringen af den terror- og drabstiltalte Breivik. De to statsadvokater - som er anklagere på straffesagen mod Breivik - stiller spørgsmål til Breivik om perioden fra 2006 og frem til terrorangrebet 22. juli sidste år.
Derudover regner anklagerne også med at udspørge Breivik om den første del af terrorangrebet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned