En ny eksplosion har rystet et allerede hårdt plaget atomkraftværk i Japan.
Nu kæmper japanerne indædt for at undgå en nuklear krise i kølvandet på fredagens katastrofale jordskælv.
Eksplosionen fandt sted i reaktor 3 på atomkraftværket Fukushima-Daiichi, hvor syv mennesker nu meldes savnet, og tre er sårede efter ulykken.
Det skriver flere internationale medier.
Det vides endnu ikke med sikkerhed, om eksplosionen har ført til radioaktive udslip. Det tyder dog ikke på, at reaktoren er blevet beskadiget, vurderer atomkraftværkets ejer, Tokyo Electric Power Company, ifølge nyhedsbureauet Jiji.
Eksplosionen kom efter et kraftigt efterskælv, der ramte Japan mandag formiddag lokal tid og målte 6,2 på richter-skalaen.
Tv-billeder viser, at der begyndte at stige røg til vejrs fra kraftværket umiddelbart før eksplosionen, der ifølge det japanske atomagentur, blev forårsaget af brint.
Alle, som bor i en radius af 20 kilometer af atomkraftværket, er blevet evakueret. Det drejer sig om 210.000 mennesker.
Ingeniører har de seneste dage knoklet for at hindre en nedsmeltning på Fukushima-Daiichi-værket og pumpet havvand ind for at nedkøle de overophedede kerneanlæg.
Atomkraftværket blev hårdt medtaget af fredagens jordskælv, og flere reaktorer har mistet deres kølende funktion. Samtidig er strålingsniveauernesteget hen over weekenden.
En eksplosion lørdag sprængte taget og væggene væk på den bygning, der huser en af værkets reaktorer. Situationen forværredes søndag, da myndighederne forsøgte at forhindre en anden af Fukushima-værkets reaktorer i at ophede, da kølesystemet ophørte med at fungere.
Den japanske premierminister, Naoto Kan, nåede lige at kalde situationen på Fukushima-Daiichi for "alarmerende", inden mandagens eksplosion fandt sted.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie