Nye angreb i Gaza: Dødstallet stiger til 85

I de tidlige morgentimer mandag er end tre personer dræbt under et nyt israelsk luftangreb mod Gaza under den nu seks dage lange opblussen af konflikten mellem Israel og Hamas.

Offentliggjort Sidst opdateret

Dermed er 85 palæstinensere blevet dræbt i de nye uroligheder i området, ifølge palæstinensiske læger.

- Dødstallet for martyrer har nået 85 med luftangrebet på Azzam-familiens hjem i det østlige Gaza By, siger Ashraf al-Qudra, talsmand for sundhedsministeren i Gaza.

Angrebet mandag morgen kommer efter en søndag aften, hvor israelske kampfly jævnede en politistation i Gaza By ved jorden, mens skibe fra flåden skød mod det palæstinensiske selvstyreområdes kyst.

Med 31 dræbte palæstinensere blev søndag den blodigste dag under de seneste dages konflikt. Flere end 10 børn, heraf flere babyer, og seks kvinder var blandt ofrene søndag. Samtidig er flere end 700 blevet såret i angrebene, der begyndte onsdag.

Volden har også kostet tre israelere livet og såret flere end 50.

I et af angrebene søndag blev mindst ni medlemmer af en familie dræbt - heriblandt fem kvinder og fire børn - da en boligblok i Gaza By blev ramt af israelske bomber i det hidtil værste luftangreb.

Efter angrebet meddelte det israelske militær, at en af de dræbte var lederen af den Hamas-gruppe, som står bag raketangrebene på Israel.

Mens krigen går ind i sit sjette døgn, stiger det internationale pres på Israel og Hamas.

Blandt andet er FN's generalsekretær på vej til Kairo for at deltage i forhandlingerne om en våbenhvile mellem parterne.

Indtil videre har møder med både israelske forhandlere, Hamas og Islamisk Jihad dog ikke produceret nogen aftale.

Izzat Risheq, der arbejder for Hamas' politiske leder, Khaled Meshaal, skriver på Facebook, at Hamas kun er klar til våbenhvile, når Israel "stopper aggression, stopper målrettede snigmord og løfter blokaden mod Gaza", skriver Reuters.

/ritzau/AFP