Obama beskylder indirekte Putin for hacking af demokrater
USA's præsident, Barack Obama, siger, at russisk hackerangreb mod hans parti skete fra den øverste del af det politiske hierarki i Rusland. Foto: AP/Pablo Martinez Monsivais
AP/Pablo Martinez Monsivais
Hackerangreb mod USA blev styret fra højeste niveau i Rusland - og ikke meget går uden om Putin, siger Obama.
USA's præsident, Barack Obama, beskylder indirekte sin russiske modpart, Vladimir Putin, for at have stået bag et hackerangreb mod Det Demokratiske Parti i USA.
Der "sker ikke meget i Rusland, uden at Putin ved det", siger Obama på et pressemøde fredag.
Allerede to måneder inden det amerikanske præsidentvalg i november konfronterede Obama russernes Putin med mistanker om, at Rusland havde hacket Demokraternes Nationale Komité (DNC) i USA.
Obama tog selv emnet op under et møde med Putin. Han siger, at han ville sikre, at cyberangreb ikke ville påvirke valget og optællingen af stemmer på valgdagen.
- Tidligt i september, da jeg mødte præsident Putin i Kina, mente jeg, at den mest effektive måde at forhindre det på, ville være at sige direkte til ham, at det skulle stoppe. Og at der ville være alvorlige konsekvenser, hvis han ikke stoppede, siger Barack Obama.
Præsidenten tilføjer, at han ikke har kendskab til russiske angreb efter den dato.
Ifølge amerikanske efterretningstjenester stod russiske hackere bag angrebet på DNC i løbet af sommeren. Hackerne skaffede sig adgang til en række e-mails, der senere blev lækket via WikiLeaks.
Lækagen førte blandt andet til, at Debbie Wasserman Schultz trådte tilbage som formand for komitéen. Det skete midt i Demokraternes partikonvent.
Der er spekulationer om, at lækagen kan have påvirket udfaldet af det amerikanske præsidentvalg. Her endte Republikanernes Donald Trump som sejrherre foran Demokraternes Hillary Clinton.
Kilder i både FBI og CIA mener ifølge nyhedsbureauet Reuters, at formålet med hackerangrebet var at forsøge at føre Donald Trump til valgsejr.
The New York Times skriver, at Hillary Clinton på et møde torsdag med en gruppe økonomiske støtter har fortalt, at hackerangrebet var bestilt af Putin.
- Han har en personlig tvist med mig, sagde hun angiveligt på mødet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned