Præsident Barack Obama har fremlagt en liste over reformer, som vil blive gennemført hurtigt for at forbedre USA's kamp mod international terrorisme.
Den amerikanske leder ønsker blandt andet flere og bedre skannere i lufthavne, han ønsker en bedre risikoliste over lande og han ønsker bedre behandling af indsamlede efterretninger. Han påtog sig samtidig ansvaret for, hvad der gik galt ved det forpurrede terroranslag juledag.
- I sidste instans er det mig, pilen peger på, siger USA'S præsident og understreger, at der vil blive taget skridt på en række områder for at styrke sikkerheden.
Obama fremhævede, at ingen enkeltperson var skyld i de fejl, som gjorde det muligt for en ung nigerianer at komme om bord på passagermaskinen fra Amsterdam til Detroit med sprængstoffer i sit undertøj. Han betonede samtidig, at CIA og andre efterretningstjenester havde indsamlet efterretninger, men havde været dårlige til at anvende dem.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned