Orbán er ankommet til Moskva og skal mødes med Putin
Viktor Orbán har netop været i Ukraine. Nu er han ankommet til Rusland. Foto: Bertrand Guay/Ritzau Scanpix
Orban repræsenterer ikke på nogen måde Danmark i dag. Og heller ikke EU, siger statsministeren om besøg.
Ungarns premierminister, Viktor Orbán, er fredag ankommet til Moskva, hvor han skal mødes med Vladimir Putin i det, der fra Orbáns lejr betegnes som en "fredsmission".
Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som citerer det statslige russiske medie Tass.
Viktor Orbán har selv omtalt besøget på det sociale medie X.
- Fredsmissionen fortsætter. Andet stop: Moskva, skriver han.
Viktor Orbáns besøg hos den russiske præsident i hovedstaden kommer, kort efter at Orbán har været i Ukraine.
EU-Kommissionens formand, Ursula von der Leyen, kommenterer på X besøget.
- Eftergivenhed kommer ikke til at stoppe Putin, skriver hun.
Den danske statsminister Mette Frederiksen (S) tager ligeledes skarp afstand fra besøget.
- Der er intet at tale med Putin om, så længe han fortsætter sine brutale angreb på Ukraine, og derfor er det selvsagt forkert for en europæisk leder at besøge Moskva, siger Mette Frederiksen i en skriftlig kommentar.
Besøget står for helt egen regning og har intet med EU at gøre, lyder det videre.
- Orban repræsenterer ikke på nogen måde Danmark i dag. Og heller ikke EU, det gør formanden for Det Europæiske Råd.
Ungarn har netop overtaget formandskabet for Det Europæiske Råd.
Forud for besøget skrev også EU's præsident, Charles Michel, på samme sociale medie, at formandskabet ikke giver mandat til at opsøge Rusland på vegne af EU.
- Ingen samtaler om Ukraine kan finde sted uden Ukraine, skrev Charles Michel torsdag med henvisning til krigen.
Da den ungarske premierminister tidligere på ugen var i Ukraine, var det med en opfordring om at indgå en hurtig våbenhvile for at fremme fredsforhandlinger med Rusland.
Volodymyr Zelenskyj, den ukrainske præsident, har ikke reageret offentligt på den melding.
Orbán er Ruslands tætteste kontakt i EU og har modsat de fleste andre vestlige lande afvist at støtte Ukraine med våben.
Ungarn har dog for nylig givet grønt lys til, at der kan indledes forhandlinger om optagelse af Ukraine i EU.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned