Fredagens politiske cirkus i Grækenland fortsætter ud på aftenen. Den konservative oppositionsleder Antonis Samaras siger, at han har opfordret premierminister George Papandreou til at træde tilbage og udskrive nyvalg.
Men det vil Papandreou ikke ifølge Samaras.
- Jeg bad Papandreou om at træde tilbage for at danne en overgangsregering med henblik på at udskrive nyvalg, siger Antonis Samaras.
Men Papandreou afviser at træde tilbage, siger oppositionsledere.
De to politiske kamphaner har dagen igennem skændtes om den krisepakke, som Papandreou har aftalt med de øvrige eurolande, og som Papandreou de seneste dage har villet sende til en folkeafstemning.
Tidligere fredag meddelte Papandreou dog, at han er parat til at droppe folkeafstemningen, som de andre eurolande er sure over, hvis oppositionen stemmer for krisepakken.
Antonis Samaras siger, at han er parat til at stemme for krisepakken, hvis Papandreou går med til at danne en bred national samlingsregering.
Fredag aften var de to angiveligt i gang med forhandlinger om en sådan regering.
Grækenlands finansminister, Evangelos Venizelos, der også er imod en folkeafstemning, siger, at krisepakken skal vedtages med et stort flertal.
Han advarer desuden om, at hvis grækerne ikke godkender pakken, må Grækenland træde ud af eurosamarbejdet.
Grækenland har oparbejdet en noget nær bundløs gæld, og landet risikerer at gå statsbankerot inden for en måned, hvis landet ikke får et nyt lån på godt 40 milliarder kroner fra de øvrige eurolande.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned