Pengemester solgte adgang til Cameron

Det er kommet frem, at en af partiets ledende kasserer har forsøgt at sælge adgang til premierminister David Cameron for et større pengebeløb til partikassen.

Den nu tidligere konservative topfigur, Peter Cruddas, har øjeblikkeligt trukket sig fra sin post, efter han blev afsløret på skjult kamera under et møde med undercover-journalister fra avisen The Sunday Times.

- Dørene vil åbne sig for jer. Det vil være fantastisk for jeres forretning, fortalte Cruddas til journalisterne, som gav sig ud for at være internationale finansfolk og potentielle donorer.

- Hvis I er utilfredse med noget, så vil vi lytte til jer og sende det til en politikkomité i nummer 10 på Downing Street (den britiske premierministers officielle bolig, red.).

Cruddas slog fast, at man med donationer på omkring 250.000 pund, hvilket svarer til omkring 2,2 millioner danske kroner - kan få "premier league"-adgang til ledende konservative partifolk, inklusiv David Cameron og finansminister George Osborne.

Andre store donorer har allerede spist middag med David Cameron og konen Samantha på bopælen i London, tilføjede han.

Efter sagen er kommet frem, har det britiske premierminister David Cameron nu lovet en tilbundsgående undersøgelse.

Ifølge BBC er Peter Cruddas multimillionær og har arbejdet som medkasserer hos De Konservative i Storbritannien siden juni 2011.

/ritzau/Reuters

Det konservative regeringsparti i Storbritannien er ramt af en bestikkelsesskandale.

Offentliggjort Sidst opdateret