Præsident Mursi reagerer nu på uroligheder
Egyptens præsident, Mohamed Mursi, reagerer nu på de voldsomme uroligheder, der de seneste fire dage har kostet 45 mennesker livet.
Uden at oplyse yderligere siger en statsejet tv-kanal, at præsidenten vil tale til nationen søndag aften.
De oppositionsgrupper, der mener, at Mursi har forrådt selve oprørets indhold og mål, har opfordret til yderligere protester mandag.
Urolighederne brød oprindeligt ud i forbindelse med toårsdagen for starten på det folkelige oprør, der førte til den daværende præsident Hosni Mubaraks fald.
Men lørdag eskalerede situationen i Port Said og 32 personer blev dræbt i forbindelse med afsigelsen af 21 dødsdomme i en retssag om sidste års fodboldtragedie i byen.
Søndag blev yderligere tre dræbt, da tusindvis af sørgende var samlet til begravelser af de 33 demonstranter, som i weekenden har mistet livet i forbindelse med urolighederne.
Vrede politimænd forhindrede indenrigsminister Mohammed Ibrahim i at deltage i begravelsen af to politibetjente, som lørdag havde mistet livet under sammenstød med demonstranter.
De er stærkt utilfredse med, at deres afdøde kolleger ikke havde skarpladte våben på sig og dermed ikke kunne forsvare sig mod angreb.
Ministeren er den øverste ansvarlige for politiet i landet.
De 21 dødsdømte er blandt de 73 personer, der har siddet på anklagebænken efter "den sorteste dag for egyptisk fodbold" sidste år.
Her stormede fodboldfans og bøller ind på banen og overfaldt spillere og tilhængere af det modsatte hold efter en fodboldkamp mellem de rivaliserende hold al-Masry og al-Ahly 1. februar 2012.
74 mennesker blev dræbt - først og fremmest tilrejsende fodboldfans.
Protesterne mod dødsdommene og mod retssystemet, som beskyldes for at dække over politifolk i sagen, er knyttet til protesterne mod regimet i landets storbyer.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned