Puigdemont udelukker ikke hjemvenden til parlament
Carles Puigdemont udelukker ikke, at han vil være i Barcelona, når parlamentet skal stemme om leder.
Formanden for Cataloniens parlament siger, at Carles Puigdemont ikke har udelukket, at han vil være i Barcelona, når parlamentet skal stemme for at vælge en leder efter det nylige valg.
Puigdemont har sagt, at han vil danne en ny catalansk regering trods "trusler" fra Madrid. Det sagde han mandag under et debatarrangement på Københavns Universitet.
Parlamentsformanden i Barcelona, Roger Torrent, siger, at Puigdemonts kandidatur er "absolut legitimt", selv om separatistlederen står over for at blive retsforfulgt for den rolle, han har spillet i Cataloniens kamp for uafhængighed.
I Madrid blev det udelukket, at Puigdemont igen kan komme til at stå i spidsen for Catalonien.
- Puigdemont udelukker ikke, at han selv vil deltage i afstemningen, siger Torrent, som onsdag var i Bruxelles.
Formanden for Cataloniens parlament nominerede mandag Carles Puigdemont til posten som regionens præsident. Nomineringen skete i forlængelse af valget i Catalonien i december, hvor separatistiske partier endnu engang vandt et absolut flertal i det regionale parlament.
Puigdemont var en af hovedkræfterne bag den catalanske folkeafstemning om løsrivelse fra resten af Spanien i oktober. Efterfølgende udråbte han og den øvrige lokalregering et selvstændigt Catalonien.
Det fik centralregeringen i Madrid til at afsætte det catalanske selvstyre - under store protester i Barcelona.
Puigdemont rejste "af sikkerhedsmæssige årsager" til Bruxelles i Belgien, som han ikke har forladt før besøget i Danmark tidligere i denne uge.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie