Putin vil opruste Ruslands atomprogram
Rusland mener, at det er nødvendigt at opruste atomprogram for at holde øje med ændringer i magtbalancen.
Ruslands præsident, Vladimir Putin, oplyser, at han agter at opruste Ruslands atomprogram.
Det skriver nyhedsbureauet Tass.
- Det er nødvendigt for at holde øje med ændringer i magtbalancen og den militærpolitiske situation, især ved de russiske grænser, siger Putin ved et møde i det russiske forsvarsministerium.
- Vi er nødt til at forbedre vores strategiske atommidler, og derfor er vi nødt til at udvikle missiler, der kan trænge igennem hvilket som helst missilskjold, tilføjer Putin.
Tonerne fra Putin kommer, efter at forsvarsminister Sergej Shoigu kan fortælle, at USA ligeledes opruster sit atomprogram, skriver Tass.
Putin slår fast, at det ikke blot er atomvåben, hvor Rusland skal spille med musklerne.
- Ikke-atomvåben skal også opgraderes, så de er i stand til at neutralisere hvilken som helst trussel, siger han.
Ved mødet har Sergej Shoigu også informeret om, at det russiske militær har afprøvet 160 typer af moderne, opgraderede våben under landets mission i Syrien.
Putin håber, at det kan betyde et bedre samarbejde med Ruslands strategiske partnere.
- Ruslands succes af brugen af nye våben i Syrien åbner for nye perspektiver for udviklingen af militært og teknisk samarbejde.
- Vi er klar over udenlandsk interesse i vores våben, og det skal vi drage størst mulig nytte af, siger han.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie