Rapport: Gaddafi stopper angreb på Misrata

Vestlige fly har to gange angrebet et område ved den libyske by Misrata, hvor styrker, der er loyale over for Libyens leder, Muammar Gaddafi, er stationeret, siger en indbygger til nyhedsbureauet Reuters.

- De allierede fly har bombet to gange indtil videre. Første gang klokken 12.45 lokal tid og så igen for to timer siden, siger indbyggeren Saadoun over telefonen fra Misrata.

Saadoun siger, at Gaddafis styrker efter angrebene ikke har beskudt Misrata en eneste gang siden de vestlige angreb.

Til gengæld har Gaddafis styrker genoptaget angrebene på den oprørskontrollerede by Zintan 90 kilometer sydvest for hovedstaden Tripoli.

- Gaddafis brigader begyndte at bombardere byen fra nord for en halv time siden. Bombardementet finder sted lige nu. Situationen er meget dårlig, siger en indbygger Abdulrahman til Reuters.

- De har fået forstærkninger. Soldater støttet af kampvogne og køretøjer rykker frem. Vi appellerer til de allierede styrker om at komme og beskytte civile, siger Abdulrahman.

/ritzau/Reuters

Efter vestlige angreb på Gaddafis styrker ved Misrata har styrker indstillet angreb på byen.

Offentliggjort Sidst opdateret