En ledende amerikansk rumforsker i USA, som var med til at opdage vand på Månen, erklærede sig sent torsdag ikkeskyldig i en anklage om, at han forsøgte at sælge hemmelige amerikanske forsvarsinformationer til Israel.
Salget skulle ifølge tiltalen have indbragt ham to millioner dollar (10 millioner kroner).
Dommer Deborah Robinson afviste en anmodning om at blive løsladt mod kaution fra videnskabsmanden Stewart David Nozette, som blev anholdt den 19. oktober. Ifølge dommeren er der risiko for, at Nozette vil flygte, og derfor skal han blive i fængsel.
Den 52-årige Stewart David Nozette er tiltalt i to punkter for forsøg på spionage. Han prøvede angivelig at sælge fortrolige forsvarsoplysninger til en agent fra det amerikanske forbundspoliti, FBI, der optrådte som en israelsk efterretningsofficer.
Forbrydelsen kan i værste fald medføre dødsstraf. Det mest sandsynlige er dog, at Nozette får livsvarigt fængsel, hvis han findes skyldig.
- Vægten af beviserne mod den tiltalte er betydelige, sagde forbundsanklager Heather Schmidt i retten. Hun fremlagde uddrag af optagelser fra et møde mellem Nozette og den falske israelske efterretningsofficer.
Nozette havde adgang til de hemmelige oplysninger, fordi han i mange år havde en vidtgående sikkerhedsgodkendelse fra de amerikanske myndigheder.
/ritzau/AFP
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned