Rusland: 728 oprørere har opgivet kampen i Aleppo
I de seneste 24 timer har 728 oprørere ifølge det russiske forsvarsministerium opgivet kampen i Østaleppo.
Ifølge det russiske forsvarsministerium har 728 oprørere opgivet kampen og lagt deres våben i den østlige del af Aleppo og bevæget sig mod den vestlige del af byen i løbet af de seneste 24 timer.
I samme periode har 13.346 civile forladt området, der længe har været under oprørernes kontrol.
Syriske regeringsstyrker har taget kontrollen over store dele af det østlige Aleppo.
Det oplyser eksilgruppen Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder (SOHR) ifølge nyhedsbureauet AFP.
Det betyder, at det syriske regimes styrker nu sidder på kontrollen af stort set hele byen.
Regeringsstyrkerne har indledt en offensiv i byen for at få kontrol over den strategisk vigtige by. De har nu overtaget 90 procent af de tidligere oprørskontrollerede bydele.
- Hæren har fuldt kontrol over bydelen Sheikh Saeed. Regimet kontrollerer nu 93 procent af byen, siger SOHR-chef Rami Abdulrahman.
Ifølge Det Syriske Observatorium for Menneskerettigheder har regeringens kampfly angrebet bydelen med luftangreb natten til mandag.
Syriens næststørste by har siden 2012 været delt mellem den regeringskontrollerede vestlige del og den østlige del, der har været under oprørernes kontrol.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie