Rusland kritiserer Nordkorea for raket

- Vi anser Pyongyangs beslutning om at opsende en satellit for at være et eksempel på ligegyldighed over for Sikkerhedsrådets beslutninger, siger det russiske udenrigsministeriums talsmand, Alexander Lukasjevitj, til statslige medier.

Samtidig opfordrer Kina til tilbageholdenhed og ro på Koreahalvøen. Ifølge udenrigsminister Yang Jiechi er Kina "bekymret" over den forestående opsendelse.

Nordkoreanerne siger, at de har afsluttet de sidste forberedelser til raketopsendelsen, som ifølge Pyongyang udelukkende har fredelige formål.

Myndighederne i den kommunistiske stat hævder, at opsendelsen af en satellit sker for at markere 100-års-dagen for den tidligere præsident Kim Il-Sungs fødsel.

USA og dets allierede mener derimod, at opsendelsen er en skjult test af en langdistanceraket, der senere kan udstyres med atomsprænghoveder.

Både Japan og Sydkorea har advaret Nordkorea om, at de vil forsøge at skyde raketten ned, såfremt den kommer ind over deres territorium. Udmeldinger, der ikke har gavnet det i forvejen kølige forhold mellem de tre lande.

Det kommunistiske styre i Pyongyang siger, at en eventuel nedskydning vil blive betragtet som en "krigshandling".

- Hvem der end skyder vor satellitraket ned, eller samler rester op af den, vil blive mødt med en øjeblikkelig og nådesløs straf, hed det i en erklæring fra Komiteen for Fredelig Genforening af Korea for få dage siden.

/ritzau/AFP

Rusland kritiserer Nordkorea for planerne om at opsende en rumraket. Moskva kalder det for en handling, der viser ligegyldighed over for FN's Sikkerhedsråd.

Offentliggjort Sidst opdateret