* Efter Den Kolde Krig blev Tjekkoslovakiet den 1. januar 1993 delt i to, Tjekkiet og Slovakiet.
* Slovakiet har 5,4 millioner indbyggere.
* Regnes blandt de mest prorussiske lande i EU, siger tænketanken Globsec i Slovakiets hovedstad, Bratislava.
* Kun 40 procent af slovakkerne giver Rusland skylden for krigen i Ukraine. Flertallet tror på Ruslands fortælling om, at Vesten har skylden.
* I nabolandet Polen bebrejder 85 procent Rusland. I nabolandet Tjekkiet giver 71 procent Rusland skylden.
* Veronika Goliianova, ekspert i hybridtrusler og konspirationer, siger, at slovakkerne historisk har haft det godt med russere. Det går tilbage til det 19. århundrede med opbygning af den slovakiske nation under det østrig-ungarske rige.
- Ved at understrege tilknytning til slaviske nationer kunne nationalisterne adskille sig fra ungarere og tyskere. Rusland er blevet idealiseret som en beskytter af alle slaver, siger hun.
Kilde: AFP.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned