Russiske angreb med missiler og droner dræber 12 i Ukraine
En boligbygning i byen Poltava er blevet ødelagt i et missilangreb. Foto: Sergey Bobok/Ritzau Scanpix
I ukrainsk by er omkring 18 lejlighedsbygninger og en børnehave blevet ødelagt. Otte blev dræbt i angreb.
Rusland har lørdag affyret en byge af droner og missiler mod Ukraine, hvor 12 er blevet dræbt.
Det skriver Reuters.
Ifølge nyhedsbureauet har beredskabstjenester oplyst, at et russisk missil ramte en boligbygning i byen Poltava. Her blev otte dræbt.
Billeder på beskedtjenesten Telegram viser, at flere af bygningens øverste etager er blevet ødelagt.
I byen er omkring 18 lejlighedsbygninger, en børnehave og energiinfrastruktur blevet ødelagt. Det har myndigheder i Poltava oplyst.
I byen Kharkiv blev en person dræbt og fire såret i et droneangreb, oplyser byens borgmester.
Samtidig blev tre politibetjente dræbt under de russiske angreb, mens de patruljerede gader i en landsby i Sumy-regionen. Det oplyser regionale embedsmænd.
Krigen i Ukraine har varet i næsten tre år. Den begyndte 24. februar 2022, hvor Rusland invaderede landet.
I alt har Rusland affyret 123 droner og over 40 missiler. Ukraines luftforsvar skød 56 af dronerne ned og omdirigerede 61 af dem.
Det oplyser Ukraines luftvåben. Det har ikke givet nogen informationer om, hvor mange missiler der blev opfanget.
Rusland har umiddelbart ikke kommenteret oplysningerne.
Ifølge ukrainske embedsmænd er der desuden sket ødelæggelser i byerne Zaporizjzja og Khmelnytskyj.
I Kharkiv siger guvernør Oleh Synjehubov, at russiske styrker brugte seks missiler og 17 droner til at ramme gasinfrastruktur og andre faciliteter.
Imens har Ruslands forsvarsministerium oplyst, at angreb fra dets styrker var rettet mod gas og andet energiinfrastruktur, og at de har nedskudt 108 ukrainske droner i løbet af det seneste døgn.
Det har russiske nyhedsbureauer rapporteret ifølge Reuters.
Siden marts 2024 har Rusland affyret en række missil- og droneangreb mod Ukraines strømsektor og andet energiinfrastruktur. Det har blandt andet ført til flere strømsvigt.
/ritzau/Reuters
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned