* Torsdag - få dage før kroningen af kong Charles lørdag - har ledere for oprindelige folk fra 12 Commonwealth-lande sendt et brev til kong Charles.
* I brevet kræver de en kongelig undskyldning for effekterne af britisk kolonialisme, ligesom de ønsker at få kompensation for den skade, de har lidt som følge af kolonialismen. De vil også har kulturskatte og artefakter, som er på britiske hænder, returneret.
* Repræsentanter fra 12 Commonwealth-lande har underskrevet brevet. Commonwealth er en gammel sammenslutning af lande, som mestendels har været en del af det britiske imperium. De har stadig den britiske monark som statsoverhoved.
* Repræsentanter fra følgende lande har underskrevet: Antigua og Barbuda, New Zealand, Australien, Bahamas, Belize, Canada, Grenada, Jamaica, Papua Ny Guinea, Saint Lucia, Saint Kitts og Nevis samt Saint Vincent og Grenadinerne.
Kilde: The Guardian.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned