Den somaliske oprørsgruppe al-Shabaab oplyser torsdag, at man har dræbt syv kenyanske politifolk og embedsmænd og kidnappet et endnu ukendt antal personer fra en landsby i det nordlige Kenya.
Al-Shabaab siger, at angrebet på politilejren i byen Gerille er et modsvar til Kenyas stigende militære indsats i Somalia og ud for landets kyst.
- Taget på sengen og ude af stand til at svare igen blev syv kenyanske medarbejdere dræbt på stedet, mens andre blev taget til fange, siger oprørsgruppen i en kommentar.
- Ved det nøje koordinerede angreb overtog krigerne kenyanske køretøjer, kommunikationsudstyr og en våbenkasse, lyder det videre.
Identiten på de kidnappede vil blive offentliggjort ved en senere lejlighed, oplyser gruppen.
Den militante al-Shabaab-gruppe har udført en række angreb i regionerne omkring den kenyansk-somaliske grænse, siden Kenya i oktober sendte tropper ind i Somalia.
Kenyas øgede indsats i nabolandet kommer i kølvandet på en serie kidnapninger af turister og nødhjælpsarbejdere, som al-Shabaab beskyldes for at stå bag.
Oprørsgruppen, der siden 2007 har bekæmpet den vestligt støttede regering i Somalia og har bånd til terrornetværket al-Qaeda, har også truet med at gennemføre store bombeangreb i Kenyas hovedstad, Nairobi.
I november offentliggjorde de kenyanske myndigheder en video, der viste sænkningen af en båd i Det Indiske Ocean med 18 medlemmer af den islamiske al-Shabaab-gruppe om bord.
/ritzau/dpa
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned