Statsadvokat åbner efterforskning af Venezuelas opposition
Både FN, EU, USA og en række sydamerikanske lande har sat spørgsmålstegn ved stemmeoptællingen, som ifølge Venezuelas egen valgmyndighed pegede på genvalg af præsident Nicolas Maduro. Det tror en række lande nemlig ikke på. (Arkivfoto). Foto: Federico Parra/Ritzau Scanpix
Efter at Venezuelas opposition delte opfordring til politi og militær, igangsættes en efterforskning.
Statsadvokat i Venezuela Tarek Saab siger mandag, at han kommer til at igangsætte en efterforskning af Maria Corina Machado, som er oppositionsleder i landet, og Edmundo Gonzalez Urrutia, som var oppositionskandidat ved sidste måneds omstridte præsidentvalg.
Det skriver Reuters.
Efterforskningen sættes i gang på baggrund af "tilskyndelse af politi og militær til at overtræde loven", lyder det fra statsadvokaten.
Tidligere mandag offentliggjorde oppositionen et brev, hvori alle Venezuelas sikkerhedsstyrker blev opfordret til at "stå med folket".
De blev også opfordret til at "respektere" det retmæssige resultat af præsidentvalget, der fandt sted den 28. juli.
Ifølge AFP vil sagen desuden bygge på anklager om, at Machado og Gonzalez har "annonceret en falsk vinder", der ikke var præsident Nicolas Maduro, ligesom de ifølge statsadvokaten har opfordret til ulydighed, oprør og konspiration.
Landets valgmyndighed meddelte efter valget, at præsident Nicolas Maduro var blevet genvalgt med 51 procent af stemmerne.
Både FN, EU, USA og en række sydamerikanske lande har dog sat spørgsmålstegn ved stemmeoptællingen og krævet, at valgmyndigheden offentliggør valgresultaterne.
Eksempelvis har USA's udenrigsminister, Antony Blinken, sagt, Edmundo Gonzalez Urrutia, var den, der fik flest stemmer.
Siden valget har tusindvis af venezuelanere protesteret på tværs af landet.
Politi og militær i Venezuelas gader har slået ned på demonstranterne, som Maduros regering har kaldt for en del af et amerikansk støttet kupforsøg.
Maria Corina Machado står i spidsen for den venezuelanske opposition, og vandt sidste år en storsejr i sit partis primærvalg, hvor der skulle vælges en kandidat til præsidentvalget.
I marts fik hun imidlertid at vide, at hun var blevet udelukket fra at stille op til valget af den venezuelanske valgkommission. Machado udnævnte i første omgang Corina Yoris, som sin efterfølger, men også hun blev udelukket.
Efterfølgende faldt valget så på Edmundo Gonzalez Urrutia som oppositionens kandidat.
/ritzau/
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie