Storbritannien: Wagner-gruppe rekrutterer på russiske skoler
Wagner-gruppens ejer, Jevgenij Prigozjin, har flere gange kritiseret den russiske regering og forsvarsministeriets ledelse. (Arkivfoto). Foto: Uncredited/Ritzau Scanpix
Wagner-gruppen har angiveligt mistet muligheden for at rekruttere i fængsler og rykker nu ind på skoler.
En række uoverensstemmelser med ledelsen i Ruslands forsvarsministerium har angiveligt fået konsekvenser for den militære Wagner-gruppe.
Det skriver det britiske forsvarsministerium mandag på Twitter. Ministeriet opdaterer dagligt om de seneste udviklinger i krigen i Ukraine.
- De seneste uger har Wagner-gruppens ejer, Jevgenij Prigozjin, formentlig mistet adgang til at rekruttere i russiske fængsler på grund af vedvarende konflikter med ledelsen i det russiske forsvarsministerium, lyder det.
I stedet skal Prigozjin være begyndt at kigge andre steder.
- De seneste dage har maskerede Wagner-hververe givet oplæg på russiske ungdomsuddannelser og uddelt spørgeskemaer med titlen "En ung krigers ansøgning" for at samle kontaktoplysninger, skriver det britiske ministerium.
Wagner-gruppen er en privat russisk militær organisation.
I januar oplyste det britiske forsvarsministerium, at gruppen har op mod 50.000 soldater i Ukraine og har fået en "nøglerolle i Ukraine-kampagnen".
Ruslands nationale hær og Wagner-gruppen kæmper begge mod Ukraine. Der har dog alligevel været uenigheder mellem parterne.
Wagner-ejer Prigozjin har blandt andet flere gange bedt den russiske regering om at sende ammunition til Wagner-styrkerne i byen Bakhmut.
Bakhmut har været centrum for nogle af krigens mest blodige kampe.
De seneste uger har russiske styrker - herunder Wagner-soldater - forsøgt at indtage byen. Ruslands forsvarsminister, Sergej Sjojgu, har udtalt, at en erobring af byen vil bane vej for yderligere offensiver i Ukraine.
Det ukrainske militær beretter mandag om en tilspidset situation i Bakhmut.
Det skriver nyhedsbureauet AFP.
- Wagner-enheder nærmer sig fra alle sider og prøver at bryde igennem vores forsvarspositioner og rykke ind i byens centrum, lyder det.
Det britiske forsvarsministerium anslår i seneste opdatering, at cirka halvdelen af de fanger, som Wagner-gruppen har rekrutteret i russiske fængsler, er omkommet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned