Titusinder demonstrerer til fordel for Putin

Politiet siger, at mindst 50.000 har været på gaderne til fordel for premierminister Putin, der anses som sikker vinder af præsidentvalget den 4. marts.

Rundt regnet 10.000 er mødt op i Sankt Petersborg, og et lignende antal står i centrum af Volgograd og Nisjnij Novgorod, mens noget mindre demonstrationer finder sted i Novosibirsk, Khabarovsk og Vladivostok.

Derimod er der for en gang skyld ingen demonstrationer i hovedstaden Moskva og i Krasnojarsk i Sibirien, hvor Putin lørdag deltager i en industrikonference.

"Vi ønsker forandring, ikke revolution" og "Putin - Vi er med dig for et stærkt Rusland" er nogle af de slogans, som demonstranterne råber under demonstrationerne.

Flere steder kom det til uroligheder, og flere er anholdt af politiet. Det skete blandt andet i industribyen Ivanovo uden for Moskva.

Oppositionsavisen Novaya Gazeta skriver, at mange demonstranter er kørt gratis til storbyerne i busser, og at de er blevet tilbudt mad og "spændende oplevelser" i to dage, hvis de deltager.

Den russiske opposition, der siden parlamentsvalget i december har gennemført flere store protester mod Putin, planlægger egne demonstrationer igen den 26. februar en uge før præsidentvalget.

Meningsmålinger viser, at Putin uden større problemer vinder præsidentvalget allerede i første runde. Han står i den seneste måling til 55 procent af stemmerne. Ingen af hans modkandidater står til mere end godt 10 procent.

/ritzau/Reuters

Vladimir Putin skal være præsident igen. Det er budskabet fra titusinder af russere, der lørdag demonstrerer rundt om i russiske storbyer.

Offentliggjort Sidst opdateret