Tre topfolk fjernet for komplot mod Maldivernes præsident
Vicepræsident, eksvicepræsident og forsvarsminister er anholdt efter komplot mod Maldivernes præsident.
Et mislykket drabsforsøg på Maldivernes præsident i september koster endnu en politisk topfigur jobbet i øparadiset, som blandt andet er kendt for at være truet af havenes stigende vandstand.
Landets vicepræsident, Ahmed Adeeb, er anholdt under mistanke for at stå bag et komplot 28. september mod Abdulla Yameen, oplyser indenrigsministeren på øgruppen i Det Indiske Ocean.
- Vicepræsident Ahmed Adeeb er anholdt og anbragt på fængselsøen Dhoonidho, skriver ministeren på Twitter.
For halvanden uge siden fjernede præsidenten landets forsvarsminister, Moosa Ali Jaleel, som følge af bombeepisoden.
Vicepræsidenten er anholdt for "højforræderi" - og han er ikke den første.
Vicepræsidentens forgænger, Mohamed Jameel, blev ligeledes anklaget for højforræderi, da han blev erstattet af Ahmed Adeeb på posten for tre måneder siden.
Jameel var Yameens udfordrer i præsidentvalgkampen.
To sikkerhedsvagter, som havde adgang til båden, er også anholdt.
Præsidenten var på vej hjem fra en pilgrimsrejse til Saudi-Arabien, da en bombe detonerede på hans store motorbåd.
Abdulla Yameen slap med livet i behold, mens hans kone og to andre fik overfladiske skader.
Seneste artikler
Truet af lukning: Nu er der nyt om biografen
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Mest læste artikler
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned
Clara åbner ny kaffebar: Farens død lærte hende vigtig lektie