Trump hylder besætning på fly med eksploderet motor
Det lykkedes piloten på Southwest Airlines-maskinen at nødlande med en smadret motor i Philadelphia. Foto: Reuters/Mark Makela
Reuters/Mark Makela
Besætningen og flere passagerer på fly, hvor en motor eksploderede under flyvningen, på besøg i Det Hvide Hus.
Den amerikanske præsident, Donald Trump, havde de store ord med sig, da han tirsdag aften dansk tid tog imod besætningen og flere passagerer på Southwest Airlines-maskinen, der havde en meget dramatisk flyvning i april.
Trump sagde til sine gæster, at de udviste "stor karakter", "enormt mod" og "alle taler om det", som præsidenten oplyste dem om.
Der var fem besætningsmedlemmer og fem passagerer på besøg i Det Hvide Hus for at blive hyldet for deres indsats, da det den 17. april gik galt i 30.000 fods højde under en flyvning mellem New York og Dallas.
Da eksploderede en motor, og flyet - en Boeing 737 - måtte nødlande i Philadelphia.
Men der var store problemer, for eksplosionen fra motoren sendte småstumper mod flyet. Et eller andet ramte et vindue, der gik i stykker, og en kvindelig passager blev delvist suget ud af maskinen.
Hun mistede livet.
Men piloten gjort "et utroligt job" ved at lande flyet, sagde præsident Trump.
Han tilføjede, at "vore hjerter er knuste" på grund af passageren, der døde.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned